Resultater 2008
 

             
             
Drenge (samlet alder under 40 år)          
             
Plac. Navn By/klub   Tid 1. Runde 2. Runde 3. Runde
1 Niels-Henning Uhre Odder CK

Foto start

01:16:30 00:25:10 00:25:42 00:25:38
Daniel Rabæk Varde CK Foto rute        
2 Morten Holm Egebjerg Cykel Motion Foto start 01:30:51 00:30:13 00:30:20 00:30:18
Peter  Holm Egebjerg Cykel Motion Foto rute        
3 Morten Mulbjerg Varde CK Foto start 01:33:15 00:30:19 00:31:23 00:31:33
Mathias Rabæk Varde CK Foto rute        
4 Jesper Schultz Vejen BC Foto start 01:33:50 00:30:16 00:31:19 00:32:15
Torben Kastbjerg Rødding Cykel Klub Foto rute        
5 Mads Frank Hansen Team No Name Cycling Foto start 01:39:59 00:32:49 00:33:21 00:33:49
Rasmus Brødsgaard Buch Team No Name Cycling Foto rute        
6 Michael Lund Pedersen Team No Name Cycling Foto start 01:45:52 00:33:04 00:33:21 00:39:27
Jeppe Alsgård Pachaï Team No Name Cycling Foto rute        
             
Herrer  (samlet alder 40-100 år)          
             
Plac. Navn By/klub   Tid 1. Runde 2. Runde 3. Runde
1 Morten Tillquist  Nielsen Kalundborg CC Foto start 01:11:08 00:23:24 00:23:56 00:23:48
Henrik Lønsmann Cykling Odense Foto rute        
2 Kent Jensen Vejen BC Foto start 01:11:58 00:23:35 00:24:00 00:24:23
Jan Birk Oxlund Vejen BC Foto rute        
3 Michael  Elstoft Odense triathlon klub Foto start 01:12:23 00:23:51 00:24:11 00:24:21
Kennet Nielsen Cykling langeland Foto rute        
4 Jørgen  Harmsen Hedenstedcykelklub Foto start 01:12:33 00:23:45 00:24:05 00:24:43
Henrik  Læsø Hedenstedcykelklub Foto rute        
5 Kurt Klindt Team Klindt Foto start 01:14:23 00:24:21 00:25:03 00:24:59
John Klindt Team Klindt Foto rute        
6 Henrik  Lauritsen team giant 1 Foto start 01:14:49 00:24:18 00:25:29 00:25:02
Tommy Fugleberg team giant 1 Foto rute        
7 Andreas Munk  Asmussen Middelfart Cykel Club Foto start 01:15:01 00:24:58 00:24:43 00:25:20
Lasse Munk Asmussen Middelfart Cykel Club Foto rute        
8 Peter Nielsen Club 1966 Foto start 01:16:54 00:25:27 00:25:44 00:25:43
Karl Pedersen Club 1966 Foto rute        
9 Bo Martinsen Parkvej cykler Foto start 01:17:35 00:25:24 00:25:53 00:26:18
Ole. B. Hansen Parkvej cykler Foto rute        
10 Jesper Heiberg Team Giant, Parkvej Cykler Foto start 01:18:17 00:25:41 00:26:24 00:26:12
Marcus Jensen Team Giant, Parkvej Cykler

Foto rute

       
11 Frank Nissen Sønderborg tri klub  (STK90) Foto start 01:19:09 00:25:44 00:26:20 00:27:05
Azael Larsen Sønderborg cykle klub (SCK)

Foto rute

       
12 Kent  Tandrup Frank   Foto start 01:20:16 00:26:16 00:26:44 00:27:16
Kurt  Tandrup Frank   Foto rute        
13 Dennis  hansen Vejen bc Foto start 01:20:25 00:26:37 00:26:45 00:27:03
Brian olesen Vejen bc Foto rute        
14 Jan  Aalling Brørup Foto start 01:21:46 00:27:02 00:27:08 00:27:36
Henrik Aalling Brørup Foto rute        
15 Hans Jørgen Damsgaard Fjendsmotionscykelklub Foto start 01:21:52 00:27:03 00:27:22 00:27:27
Torben Nielsen Fjendsmotionsklub Foto rute        
16 Carsten Jakobsen ECM Foto start 01:22:54 00:27:00 00:27:51 00:28:03
Rasmus Jakobsen ECM Foto rute        
17 Tom Ryom  Jensen TEAM DANTRAFO/ATLETICATRI Foto start 01:23:37 00:27:37 00:27:57 00:28:03
Bo Ryom Jensen TEAM DANTRAFO/ATLETICATRI

Foto rute

       
18 Christian  Busch Vejen Cykel Motion Foto start 01:23:52 00:27:45 00:27:51 00:28:16
Poul  Brunsgaard  Vejen Cykel Motion Foto rute        
19 Jan Vestergård Team Ambush Air-O2 Foto start 01:24:17 00:27:35 00:28:17 00:28:25
Tinus Lassen Team Ambush Air-O2 Foto rute        
20 Steen  Kruchov  Madsen Varde  Cykel  Klub Foto start 01:24:26 00:27:36 00:28:20 00:28:30
Michael  Østergård Kristensen Varde  Cykel  Klub Foto rute        
21 MIkkel  Muurholm Brørup Cykelklub Foto start 01:24:45 00:28:13 00:28:22 00:28:10
Mogens Johansen Øster Vedsted Cykle Club

Foto rute

       
22 Jan Vestergaard Brørup Cykelklub Foto start 01:25:05 00:28:13 00:28:44 00:28:08
Erik Jensen Brørup Cykelklub Foto rute        
23 Svend Ottsen Vejen Cykel Motion Foto start 01:25:22 00:28:10 00:28:35 00:28:37
Poul  Stoltenborg Vejen Cykel motion Foto rute        
24 Thyge  Nicolaisen Brørup cykelklub Foto start 01:25:57 00:28:09 00:28:38 00:29:10
Henry Schultz Brørup cykelklup Foto rute        
25 Leon Hansen BCK Foto start 01:26:34 00:28:29 00:28:52 00:29:13
Ole Mathiasen   Foto rute        
26 Bo Dybbro Design Cykler Foto start 01:27:26 00:28:31 00:29:53 00:29:02
Lars  Dybbro Design Cykler Foto rute        
27 Jens Kiærskou Holstebro Triathlon Klub Foto start 01:27:58 00:28:42 00:29:14 00:30:02
Keen Frisk Roskilde Cykelmotion Foto rute        
28 Flemming  Bastrup Rødkærsbro Cykelklub Foto start 01:28:51 00:28:50 00:29:46 00:30:15
Alex  Sørensen Rødkærsbro Cykelklub Foto rute        
29 Thomas Rieck BCK Foto start 01:28:59 00:28:58 00:29:42 00:30:19
Kurt Pedersen BCK Foto rute        
30 Mikael Jensen Hartmanns Cykelklub Foto start 01:31:01 00:28:43 00:31:09 00:31:09
Morten Schneider Hartmanns Cykelklub Foto rute        
31 Bent M. Pedersen Brørup cykelklub Foto start 01:33:15 00:30:29 00:30:58 00:31:48
Jens  Nielsen   Foto rute        
32 Flemming Askou BCK Foto start 01:33:53 00:30:58 00:31:17 00:31:38
Jens Chr. Sørensen   Foto rute        
33 Per  Cykelrytter Team Kaus Foto start 01:34:54 00:30:28 00:31:33 00:32:53
Lars Kaus Team Kaus Foto rute        
34 Finn Bay  Christensen æ fætre Foto start 01:36:33 00:31:10 00:32:14 00:33:09
Bjarne Christensen æ fætre Foto rute        
35 Mogens Kolby Rødkærsbro Cykelklub Foto start 01:36:40 00:31:56 00:32:27 00:32:17
Heine  Dahl Nielsen Rødkærsbro Cykelklub Foto rute        
36 Johnny  Rottefar Team Rottefar Foto start 01:37:02 00:31:49 00:31:58 00:33:15
Uffe Larsen Team Rottefar Foto rute        
37 Lars Højsgaard de2fisk Foto start 01:39:33 00:32:57 00:33:09 00:33:27
Palle Kaus de2fisk Foto rute        
38 Kim  Konradsen Baghjulet Foto start 01:41:59 00:32:31 00:34:41 00:34:47
Lars Jensen Baghjulet Foto rute        
39 Aage Helbo Brørup Tennisklub Foto start 01:43:41 00:33:56 00:34:44 00:35:01
Dennis Langelund BCK Foto rute        
40 Kristian Korsager Vejen Foto start 01:46:47 00:33:58 00:35:36 00:37:13
Knud  Rasmussen Vejen Foto rute        
41 Claus  Sørensen Uden dynamo Foto start 01:51:25 00:35:47 00:37:47 00:37:51
Knud Jepsen   Foto rute        
42 Bjarne Ravn Uberg MIC Foto start udgået      
Christian Ravn Uberg MIC Foto rute        
43 Lars S. Mortensen Etom-Aloe Power Foto start udgået      
Hans Henrik Schmidt Etom-Aloe Power Foto rute        
             
Veteraner (samlet alder over 100 år)          
             
Plac. Navn By/klub   Tid 1. Runde 2. Runde 3. Runde
1 Hans Jørgen  Christensen BCK Foto start 01:22:10 00:26:34 00:27:25 00:28:11
Kjeld Christensen Bck Foto rute        
2 Kristian Kristensen Team Ratpack Foto start 01:22:20 00:26:55 00:27:40 00:27:45
Preben  Lundtofte Team Ratpack Foto rute        
3 Niels Sloth Hedensted cykelklub Foto start 01:22:31 00:27:10 00:27:32 00:27:49
Jens Peter Jensen Hedensted cykelklub Foto rute        
4 Frederik Fegge   Foto start 01:26:48 00:28:44 00:29:01 00:29:03
Jon Ellingsgaard FIF Cykling Foto rute        
5 Kaj Buchholt Brørup Cykel Klub Foto start 01:27:40 00:28:20 00:29:26 00:29:54
Peter Bjerrisgaard Holsted Motion Foto rute        
6 Frede  Vedstesen Brørup cykelklub Foto start 01:28:30 00:29:21 00:29:34 00:29:35
 Rasmus Andersen Brørup Cykel Klub Foto rute        
7 Peter Gregersen Hartmanns Cykelklub Foto start 01:30:15 00:29:47 00:30:11 00:30:17
Kim Christensen Hartmanns Cykelklub Foto rute        
8 Finn Jensen   Foto start 01:30:18 00:30:16 00:30:07 00:29:55
Kjeld Jensen   Foto rute        
9 Kaj  Terkelsen Vejen BC. Foto start 01:31:11 00:30:32 00:30:17 00:30:22
Bent  Lindstrøm Vejen BC. Foto rute        
10 Ole Arendttorp BCK Foto start 01:31:58 00:30:28 00:30:38 00:30:52
Tage Sørensen BCK Foto rute        
11 Arne Weis Hansen Blåbjerg Cykel Motion Foto start 01:32:06 00:30:29 00:30:25 00:31:12
Thomas Weber Blåbjerg Cykel Motion Foto rute        
12 Jan Graulund Team Graulund Huse Foto start 01:36:23 00:30:47 00:32:12 00:33:24
Poul Graulund Team Graulund Huse Foto rute        
13 Karsten  Refsgaard Brørup Tennisklub Foto start 01:37:09 00:31:43 00:32:45 00:32:41
Anders Refsgaard Brørup Tennisklub Foto rute        
14 Jesper Schønning  Kristensen   Foto start 01:38:17 00:32:12 00:33:14 00:32:51
kai Vinnick Hunderup Foto rute        
15 Ivan Christiansen Varde Cykel Klub Foto start 01:38:29 00:32:14 00:32:53 00:33:22
Bent Mulbjerg Varde Cykel Klub Foto rute        
16 Hans Knudsen   Foto start 01:45:48 00:34:56 00:34:34 00:36:18
Henning Christensen   Foto rute        
17 John  Jensen Hartmanns Cykelklub Foto start 01:48:11 00:32:57 00:41:07 00:34:07
Per Nissen Hartmanns Cykelklub Foto rute        
18 Arly Lauritsen Varde  Cykel  Klub Foto start 01:49:32 00:35:28 00:37:03 00:37:01
Holger Hansen Varde  Cykel  Klub Foto rute        
19 Alfred  Hjort Varde  Cykel  Klub Foto start 01:51:22 00:35:10 00:37:25 00:38:47
Flemming K. Sørensen Varde  Cykel  Klub Foto rute        
xx Jens Iversen Hammelev Foto start 01:42:00 00:33:40 00:33:42 00:34:38
kørte selv uden for konk.            
             
Damer            
             
Plac. Navn By/klub   Tid 1. Runde 2. Runde 3. Runde
1 Helle Stougård Baghjulet Foto start 01:42:31 00:33:34 00:34:20 00:34:37
Pia  Agersnap Baghjulet Foto rute        
2 Jytte Sørensen Varde  Cykel  Klub Foto start 01:52:26 00:36:13 00:37:39 00:38:34
Kirsten  Uhre Schmidt Varde  Cykel  Klub Foto rute        
             
Mix              
             
Plac. Navn By/klub   Tid 1. Runde 2. Runde 3. Runde
1 Preben Pedersen Bramming Cykel Sport Foto start 01:25:54 00:27:55 00:28:48 00:29:11
Gitte Buur  Pedersen Bramming Cykel Sport Foto rute        
2 Mette Greve Sørensen Team Søvind Foto start 01:28:27 00:29:17 00:29:48 00:29:22
Tommy Greve  Sørensen Team Søvind Foto rute        
3 Henrik Bruun Rødkærsbro Cykelklub Foto start 01:31:29 00:30:29 00:30:30 00:30:30
Heidi  Verity Rødkærsbro Cykelklub Foto rute        
4 Jette Groth Brørup cykelklub Foto start 01:33:29 00:30:57 00:31:12 00:31:20
Jan K  Pedersen Brørup Cykelklub Foto rute        
5 Jan  Nørregård Jensen Vejen Cykel Motion Foto start 01:34:13 00:31:02 00:31:33 00:31:38
Ingrid  Egsgaard Jensen Vejen Cykel Motion Foto rute        
6 Per Lindblad  Johansen Ordrup CC Foto start 01:38:05 00:32:20 00:32:57 00:32:48
Hanne Nybo Johansen Ordrup CC Foto rute        
7 Claus Adelholm Søvind Cykelklub Foto start 01:38:13 00:31:51 00:33:06 00:33:16
Dorte Adelholm Søvind Cykelklub Foto rute        
8 Hans Olesen Team Søvind Foto start 01:48:11 00:34:52 00:35:43 00:37:36
Lone Gammeltoft Team Søvind Foto rute        
9 Kirsten  Rotbøll Blåbjerg cykelmotion Foto start 01:49:11 00:35:20 00:35:41 00:38:10
Peder Johansen Blåbjerg cykelmotion Foto rute        
10 Birger Miller Team Søvind Foto start 01:53:41 00:35:46 00:38:23 00:39:32
Hanne Miller Team Søvind Foto rute        
11 Bent   Rask Thomsen Varde  Cykel  Klub Foto start 01:58:35 00:38:30 00:39:37 00:40:28
Karen    M. Lauritsen Varde  Cykel  Klub Foto rute        
12 Susanne Riis  Lauridsen Rødding TK Foto start 02:15:14 00:49:29 00:42:05 00:43:40
Thue Uhre  Lauridsen Rødding TK Foto rute